Červený seznam cévnatých rostlin ČR





Vysvětlení termínu
Jedná se o seznam cévnatých rostlin, které jsou ohrožené. První verze byla vydána v roce 1979. Seznam je členěn do několika kategoriií podle míry ohrožení. V ČR se jedná o kategorie A1 - A3 a C1 - C4. Tyto kategorie se v průběhu doby přiblížily mezinárodně používaným kritériím (IUCN).
  • A Vyhynulé a nezvěstné taxony (IUCN: extinct = EX)
    • A1 Vyhynulé (EX)
      Sem jsou zařazeny takové taxony, které nebyly na území státu zjištěny po velmi dlouhou dobu (25–50 let, ale i po více než 100 let). Patří sem i ty, které nebyly navzdory snahám o potvrzení výskytu nalezeny na svých dobře známých lokalitách alespoňpo dobu 50 let.
    • A2 Nezvěstné (pravděpodobně vyhynulé) (?EX)
      Sem patří rostliny, u kterých výskyt na dobře známých lokalitách nebyl po více než 20–30 let potvrzen, ale ještětrvá možnost jejich opětovného nalezení na některém z dříve známých nalezišť.
    • A3 Nejasné případy vyhynulých a nezvěstných (?EX?)
      Tato velmi různorodá skupina zahrnuje množství případů, kdy chybí dostatečně průkazné doklady o přítomnosti v naší květeně, není znám charakter výskytu (náhodný, adventivní či autochtonní, dlouhodobější). Kromětoho sem patří taxony s nejasnou taxonomickou hodnotou.
  • C Taxony různého stupněohrožení
    • C1 Kriticky ohrožené (IUCN: critically endangered = CR)
      Do této kategorie spadají předněvelmi vzácné a zároveň podstatně ohrožené druhy s výskytem omezeným jen na jednu nebo několik málo lokálních populací (zpravidla 1–5), vázaných většinou na ohrožené typy stanovišť, jež mizí převážně v důsledku lidských aktivit
    • C2 Silně ohrožené (IUCN: endangered = EN)
      Sem řadíme taxony s prokazatelným a trvalým ústupem, který se projevuje zvláště v poslední době zřetelným snižováním počtu, velikosti a hustoty dílčích populací na větší části státního území nebo i na území celém, v některých případech taxony této kategorie již zcela vymizely ve větších územních celcích. Zastoupení klesá až na 50 % původního stavu.
    • C3 Ohrožené (IUCN: vulnerable = VU)
      Taxony sem zařazené vykazují sice slabší, ale prokazatelný trvalý ústup.
    • C4 Vzácnější taxony vyžadující další pozornost (IUCN: lower risk = LR + data deficient = DD)
      Do této kategorie jsou zahrnuty vzácnější taxony, které zatím nelze zařadit do žádné z výše uvedených kategorií ohrožení.
      • C4a Vzácnější taxony vyžadující další pozornost – méně ohrožené IUCN: lower risk = LR)
        Sem jsou zařazeny zejména taxony, u kterých lze vzhledem k různým rizikovým faktorům ohrožení v relativně krátké době předpokládat. Patří sem i některé sice hojnější druhy, které jsou zejména v době květu vzhledem ke značné atraktivnosti ohrožovány trháním.
      • C4b Vzácnější taxony vyžadující další pozornost – dosud nedostatečně prostudované(IUCN: data deficient = DD)
        Řadíme sem taxony, o kterých není zatím k dispozici dostatečné množství poznatků taxonomických, fytogeografických a ekologických, aby mohl být přesněji stanoven jejich konkrétní stupeň ohrožení. Jejich další studium je proto nanejvýš žádoucí.



   © 2025